menusearch
berouz.com

غول تورم بیدار شده است. چرا رشد قیمت ادامه خواهد داشت؟

جستجو
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۱:۱۳:۲۵
۱۴۰۲/۵/۱ یکشنبه
(0)
(0)
غول تورم بیدار شده است. چرا رشد قیمت ادامه خواهد داشت؟
غول تورم بیدار شده است. چرا رشد قیمت ادامه خواهد داشت؟

مهم نیست که از کدام شاخص تورم استفاده می‌کنید، رشد قیمت ایالات متحده در سال گذشته به شدت کاهش یافته است. با این حال، اکنون که فدرال رزرو توانسته است تورم را به هدف 2 درصدی خود نزدیک کند، تصور اینکه این تورم پایین خواهد ماند می‌تواند اشتباه باشد.

برعکس، تورم احتمالاً تهدیدی پایدارتر از دهه‌های گذشته است، به دلیل فهرست طولانی نیروهای قدرتمندی که قیمت‌ها را بالا برده‌اند و محدودیت‌های تلاش‌های بانک مرکزی برای کنترل آن. تاریخ همچنین نشان می‌دهد که نوسان قیمت کمتر از حد معمول استثنا است.

استفان دی کینگ، اقتصاددان ارشد سابق HSBC در لندن و نویسنده کتاب «ما باید درباره تورم صحبت کنیم» که در ماه می‌توسط انتشارات دانشگاه ییل منتشر شد، می‌گوید: «هر کسی که کمتر از 50 سال داشته باشد و در بازارهای نوظهور زندگی نکرده باشد، تجربه واقعی تورم را نداشته است. "یکی از درس های دهه 1970 این است که اگر تورم شروع به کاهش کند و شما آرام شوید، قبل از اینکه متوجه شوید، دوباره افزایش می‌یابد. می‌توانید از 5٪ به 3٪، سپس به 6٪ و 4٪ و به 7.5٪ برگردید. این واقعیت که کاهش می‌یابد به این معنی نیست که کاهش می‌یابد و پایین می‌ماند."

هیچ کس جروم پاول، رئیس فدرال رزرو را به آرامش در مبارزه با تورم امروز متهم نمی‌کند. اما پاول و دیگر بانک‌های مرکزی می‌دانند که نمی‌توانند نرخ‌های بهره را در سطحی نگه دارند که در درازمدت نشاط اقتصادی را سرکوب کند. مطمئناً، نرخ‌های بالا تورم پایین و پایدار ایجاد می‌کند، اما ثبات قبرستان است که هیچ‌کس نمی‌خواهد.

مارپیچ تورمی سال گذشته دلایل متعددی داشت: هزینه های هنگفت دولت برای جبران یک فروپاشی اقتصادی مرتبط با بیماری همه گیر که هرگز به وقوع نپیوست، غرغرهای زنجیره تامین که جریان کالاها را قطع کرد و شوک انرژی که پس از حمله روسیه به اوکراین رخ داد. اما نیروهای بلندمدت نیز در کار بودند.

جمعیت شناسی یکی بود. پس از سال‌ها رشد نیروی کار، بازار کار شروع به نازک شدن کرده بود و دستمزدها را تحت فشار قرار داده بود. تغییرات آب و هوایی نیز تورم زا است و از جمله موارد دیگر، عرضه مواد غذایی را کاهش می‌دهد. قیمت روغن زیتون پس از خشکسالی طولانی در اسپانیا به بالاترین سطح ثبت شده رسیده است. قیمت شکر به دلیل بارندگی بیش از حد در هند افزایش یافته است و اینها فقط دو نمونه از نمونه های بسیار هستند.

مبارزه با تغییرات اقلیمی نیز پرهزینه است و همینطور باقی خواهد ماند. برنامه های انتقال کم کربن برای رفاه آینده ضروری است، اما به هزینه های امروزی اضافه می‌کند. مک کینزی تخمین می‌زند که دستیابی به اقتصاد جهانی خالص تا سال 2050 به 9.2 تریلیون دلار سرمایه گذاری سالانه نیاز دارد - تقریباً نیمی از اندازه اقتصاد ایالات متحده.

همه را جمع کنید، و به نظر واضح می‌رسد که بازگشت به دنیای کم تورم و نرخ بهره بسیار پایین سال‌های اخیر در کار نیست. هیو گیمبر، استراتژیست بازار جهانی در J.P. Morgan Asset Management در لندن می‌گوید: «ما از جهانی که قبلاً تحت سلطه فراوانی منابع بود به دنیایی که کمبود آن بر آن غالب بود، حرکت می‌کنیم. "دنیای اقتصادی ممکن است در طی 5 تا 10 سال آینده کاملاً متفاوت به نظر برسد. استفاده از عملکرد گذشته به عنوان راهنمای آینده چیزی است که ما همیشه نسبت به آن هشدار می‌دهیم، اما این امر به ویژه در حال حاضر صادق است."

احیای تورم همچنین سرمایه گذاران را در دنیایی متفاوت از دنیایی که در 30 سال گذشته اشغال کرده بودند قرار می‌دهد. این چالش‌ها و فرصت‌ها را ایجاد می‌کند و نیاز به مدیریت فعال‌تر پورتفولیوی را نشان می‌دهد.

به طور سنتی طلا و دارایی های سخت، مانند املاک و کالاها، بهترین پوشش های تورمی محسوب می‌شدند. طلا، حداقل، سابقه ای به عنوان ذخیره ارزش دارد که به هزاران سال قبل باز می‌گردد. با این حال، فلز زرد جریان درآمدی ایجاد نمی‌کند و قیمت آن نیز بی ثبات است. دارایی‌های فیزیکی ممکن است جذاب به نظر برسند، اما کینگ خاطرنشان می‌کند که تاریخ نشان می‌دهد بازده آن‌ها می‌تواند در دوره‌های تورمی نیز ضعیف باشد.

استراتژیست‌های BlackRock، بزرگترین مدیر پول جهان، به اوراق قرضه مرتبط با تورم در بازارهای توسعه‌یافته قوی‌ترین اضافه وزن استراتژیک خود را می‌دهند، بر اساس این دیدگاه که بیشتر بازار اوراق قرضه هنوز درک نمی‌کنند که چگونه تورم پایدار ممکن است ثابت شود. فراتر از آن، آنها سرمایه گذاری در روندهایی با باند طولانی مانند هوش مصنوعی را توصیه می‌کنند.

رویکرد دیگر نگاهی به بخش‌هایی است که در دنیایی با نرخ بهره پایین عملکرد خوبی نداشتند، به این امید که اگر نرخ‌های بهره بالا بمانند، عملکرد بهتری خواهند داشت. برای مثال، بانک‌ها زمانی که نرخ‌های بهره بالاتر هستند، عملکرد بهتری دارند زیرا حاشیه سود خالص آنها بهبود می‌یابد.

مهم‌تر از همه، سرمایه‌گذاران باید بدانند که خواب طولانی مدت تورم به پایان رسیده است، علی‌رغم برخی پیش‌بینی‌های اخیر مبنی بر اینکه کاهش قیمت در راه است. متوسط نرخ تورم در طول یک سال در سال 2022 برای اولین بار از سال 1990 به بالای 5 درصد رسید. منطقی است که فرض کنیم این اتفاق در چند سال آینده دوباره تکرار خواهد شد.

پرسش های متداول

پرسش های متداول

گاهی به دلایل مختلف مانند عدم عرضه رسمی و گسترده محصول در ایران، وضعیت برخی از کالاها در وب سایت به "ناموجود" تغییر پیدا می‏‌کند و اعلام زمان دقیق عرضه دوباره آنها ممکن نیست

مجوزهای سازمان

مجوزهای سازمان

کلیه کالاها دارای برچسب هولوگرام بوده و هیچ گونه دخل و تصرفی بر قطعات و اجزای وابسته آنها صورت نگرفته است. کلیه پک کالا بدون کوچکترین آسیب و کم و کیفی از تولید کننده مستقیما خریداری شده و در اختیار مشتری قرار میگیرد. کلیه گارانتی های ارائه شده برای کالاها نیز از جانب شرکت های معتبر و نمایندگان کالاها است.

قوانین و مقررات سازمان

قوانین و مقررات سازمان

کلیه ضوابط و قوانین فروشگاه مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قوانین تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است. در صورت هرگونه تغییر در ضوابط و قوانین فروشگاه متعاقبا تغییرات جدید در همین صفحه درج می‌گردد.