menusearch
berouz.com

روسیه با فروش نفت بالاتر از سقف قیمت - WSJ از تحریم ها سرپیچی می‌کند

جستجو
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۹:۱۵:۴۴
۱۴۰۲/۵/۱ یکشنبه
(0)
(0)
روسیه با فروش نفت بالاتر از سقف قیمت - WSJ از تحریم ها سرپیچی می‌کند
روسیه با فروش نفت بالاتر از سقف قیمت - WSJ از تحریم ها سرپیچی می‌کند

روسیه در روزهای اخیر در مبارزه برای نفوذ بر بازارهای جهانی نفت به پیروزی رسید، زمانی که قیمت ارزنده ترین نفت خام این کشور بالاتر از سقف قیمتی غرب اعمال شده بود تا مسکو را از منابع مالی برای جنگ در اوکراین محروم کند.

به گفته شرکت داده‌های کالایی آرگوس مدیا، از زمانی که ایالات متحده و متحدانش در دسامبر گذشته سیاست تحریم‌های جدید را معرفی کردند، برای اولین بار است که قیمت نفت پرچم‌دار اورال آن از سقف 60 دلار در هر بشکه فراتر رفته است. این نشانه آن است که کرملین، حداقل تا حدی، در سازگاری با محدودیت ها موفق بوده است.

این سقف بخشی از کمپین فشار اقتصادی غرب است و مهمترین منبع درآمد روسیه را هدف قرار می‌دهد. هدف از این کار خونریزی خزانه جنگ کرملین است و در عین حال تولیدکنندگان روسی را تشویق می‌کند که به ارسال نفت به بازار ادامه دهند تا تورم در سراسر جهان تحریک نشود.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، قیمت‌های بالاتر می‌تواند درآمدهای صادرات نفت روسیه را تقویت کند، درآمدی که در ماه گذشته نسبت به سال گذشته به نصف کاهش یافت. سقف، تحریم نفت روسیه در اروپا و کاهش اخیر صادرات، مالیات روسیه از انرژی را در سال جاری کاهش داده و به بودجه آسیب رسانده است.

یکی از نشانه هایی که نشان می‌دهد فشار مالی بر مسکو ممکن است کاهش یابد: تخفیف برای اورال در مقایسه با شاخص برنت به 20 دلار در هر بشکه کاهش یافته است. این شکاف هنوز بسیار بیشتر از قبل از جنگ است، اما از ژانویه به نصف کاهش یافته است.

کاهش تولید توسط اوپک پلاس، که مسکو به امضای آن رسیده است، همچنین به بالا بردن قیمت نفت خام روسیه به بالاتر از سقف سقف کمک کرده است. اورال - که به خاطر منطقه کوهستانی و نفت خیز نامگذاری شده است - از تقاضای بالا در آسیا، جایی که تولیدکنندگان روسی در حال کنار گذاشتن نفت عربستان هستند، افزایش بیشتری یافت.

تحریم های غرب در تلاش است تا از وابستگی طولانی مدت روسیه به کشتیرانی و بیمه اروپایی به عنوان اهرمی برای مهار درآمدی که مسکو از نفت خام به دست می‌آورد، استفاده کند. سرگئی واکولنکو، تحلیلگر مرکز کارنگی روسیه اوراسیا و مدیر سابق نفت روسیه، گفت: افزایش قیمت ها نشان می‌دهد که تلاش روسیه برای مونتاژ شبکه جایگزینی از نفتکش ها که تحریم ها بر آنها اعمال نمی‌شود، نفوذ غرب بر صادرات جوایز آن را از بین می‌برد.

واکولنکو گفت: «این یک فرآیند تکاملی بود و اکنون نتایج آن را می‌بینیم. شرکت‌های نفتی روسیه تلاش زیادی برای ماندن در تجارت و کسب درآمد انجام می‌دهند. آنها ثابت کرده‌اند که اپراتورهای توانمندی هستند.»

تاجران گفتند که تولیدکنندگان روسی اخیرا تمایل چندانی برای مذاکره در مورد قیمت هایی که بازیگران غربی بتوانند در بازار باقی بمانند، نشان نداده اند. این تغییر از زمانی است که Urals آخرین بار در آوریل به 60 دلار نزدیک شده بود.

مطمئناً، شرکت‌های روسی احتمالاً برای مدتی به کشتی‌های غربی و بیمه نیاز دارند تا بخشی از بیش از هفت میلیون بشکه نفتی را که روزانه به خارج از کشور می‌فروشند صادر کنند. برخی تحلیلگران می‌گویند که این به ایالات متحده و اروپا اهرم قابل توجهی - هرچند رو به زوال - می‌دهد و آنها می‌توانند با کاهش سقف، فشار مالی بر مسکو را افزایش دهند.

کریگ کندی، یکی از همکاران دانشگاه هاروارد که بر روی مطالعه کشتیرانی روسیه کار می‌کند، می‌گوید: «اگر به تمام مسیرهایی که روسیه برای حرکت به آن نیاز دارد نگاه کنید و شمارش کنید که به چند نفتکش برای یک ناوگان مستقل و مستقل نیاز دارد، آنها از جایی که باید باشند بسیار دور هستند.

مقامات واشنگتن افزایش قیمت را یک پیروزی پیری برای مسکو می‌دانند و به موانع زیادی که بر سر راه روسیه قرار گرفته است اشاره می‌کنند.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مصاحبه ای گفت: اساساً سقف قیمت درآمد روسیه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، در حالی که به ایجاد جهانی ادامه می‌دهد که در آن بازارهای جهانی با نفت روسیه عرضه می‌شوند. هدف ما این است که به افزایش هزینه‌ها برای روسیه ادامه دهیم تا مطمئن شویم آنها پول کمتری برای جنگ غیرقانونی خود در اوکراین دارند و این هر روز اتفاق می‌افتد.»

مقامات وزارت خزانه داری می‌گویند حتی اگر روسیه از طریق ناوگان سایه بفروشد، خریداران نفت خام این کشور می‌توانند با تخفیف قابل توجهی در قیمتی که به دلیل سقف پرداخت می‌کنند، مذاکره کنند.

شرکت های گروه هفت کشورهای پیشرفته دموکراسی فقط در صورتی مجاز به حمل و نقل و بیمه نفت خام روسیه هستند که قیمت آن زیر 60 دلار در هر بشکه باشد. درپوش های جداگانه ای برای محصولات تصفیه شده وجود دارد. ایده این است که مسکو نفت را با قیمت های پایین تر می‌فروشد زیرا برای صادرات نفت خود به خدمات غربی نیاز دارد.

پیچیده کردن تجزیه و تحلیل این که آیا سقف کار می‌کند یا خیر: اندازه گیری قیمت نفت خام روسیه پس از حمله مسکو به اوکراین در فوریه سال گذشته دشوارتر شد.

معامله گران و مقامات به تخمین های آژانس های گزارش قیمت تکیه می‌کنند. S&P Global از یک پلت فرم معاملاتی تبادل بین قاره ای که میزبان فروش اورال بود، داده های سخت جمع آوری می‌کرد. اما بازار زیر رادار رفت. S&P و Argus به مکالمه با مخاطبین بازار و اطلاعاتی مانند ارزش های پالایش و نرخ حمل و نقل متکی هستند.

منتقدان می‌گویند که متحدان با سقف بسیار بالا شروع کردند. اوکراین، با حمایت متحدان نزدیک از جمله لهستان، برای کاهش آن لابی کرده است. اختلافات در داخل اتحادیه اروپا و نگرانی در مورد قیمت گاز در واشنگتن آنها را متوقف کرده است.

در عوض، ایالات متحده و اتحادیه اروپا تمرکز دارند

پرسش های متداول

پرسش های متداول

گاهی به دلایل مختلف مانند عدم عرضه رسمی و گسترده محصول در ایران، وضعیت برخی از کالاها در وب سایت به "ناموجود" تغییر پیدا می‏‌کند و اعلام زمان دقیق عرضه دوباره آنها ممکن نیست

مجوزهای سازمان

مجوزهای سازمان

کلیه کالاها دارای برچسب هولوگرام بوده و هیچ گونه دخل و تصرفی بر قطعات و اجزای وابسته آنها صورت نگرفته است. کلیه پک کالا بدون کوچکترین آسیب و کم و کیفی از تولید کننده مستقیما خریداری شده و در اختیار مشتری قرار میگیرد. کلیه گارانتی های ارائه شده برای کالاها نیز از جانب شرکت های معتبر و نمایندگان کالاها است.

قوانین و مقررات سازمان

قوانین و مقررات سازمان

کلیه ضوابط و قوانین فروشگاه مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قوانین تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است. در صورت هرگونه تغییر در ضوابط و قوانین فروشگاه متعاقبا تغییرات جدید در همین صفحه درج می‌گردد.